Duru buyuyor..

Lilypie Fourth Birthday tickers

5 Ekim 2011 Çarşamba

Makas Çalışmaları

Duru ile iki keredir makas çalışması yapıyoruz. İlk çalışma, makasın ve kartın nasıl tutulacağını öğrenme ve gözleme gibi geçti. O kartı tuttu ben kestim. İkincisinde ben tuttum o kesti sonra kartı verince kendi 1-2 kez kesmeyi başardı. Dün sabah uyanınca salona gitmiş bir elinde makas diğer elinde kartla yanıma geldi uykulu gözlerle kesmeyi denedi bir kısmı kesildi olmadı dedi bıraktı. Bayağı sevdi bu işi.
Bu konuda montessori seminerinden aklımda kalanlardan bahsetmek istiyorum.
Makası elimizde yada bir tabağın içinde taşıyoruz. Eğer elimizde ise aşağıdaki resimdeki gibi tutuyoruz ki düşme durumumuz olursa ucu bize zarar vermesin.

Makas çalışmalarına kartpostal dan başlarsak daha iyi oluyor çünkü kesilen kağıdın kalın olması makasın arasına sıkışmasını ve tutulmasını kolaylaştırıyor. Çalışma öncesinde hazırlıklarımızı yapıyoruz.
Gerekli malzemeler : İçine kesebileceğimiz bir tabak, tek makasta kesilebilecek hale gelmiş kartpostallar, birde yaşına uygun bir makas (bizimkiler ikea'dan)


Sonrasında Duru'ya teklif ediyorum. "Makas çalışması yapmak ister misin" diyorum kabul ederse yere oturup kesmeye başlıyoruz.

Aşağıdaki resimde görülen çalışmalar sağ alttan sol üste doğru ilerliyor ve tahmini yaş aralığı 2,5 ile 5 yaş arası.

Bu kağıtların pdfleri grupta yayınlanmıştı isteyen olursa bana mail atabilir, paylaşabilirim. Mail adresim : duyguocak@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder